استفاده از آزمونساز آنلاین دارای مزیت های بسیاری است که که قبلا در مقاله «مزایای آزمون آنلاین» بیان کردیم و گفتیم که چه مزایایی نسبت به آزمون های سنتی وجود دارد. حال در این مقاله قصد داریم به عواملی که فقط در برگزاری آزمون های آنلاین داریم اشاره نماییم.

امنیت اطلاعات آزمون

یکی از مشکلات دنیای بیرون لو رفتن سوالات امتحانی است که هر بار به یک نحوه و شکلی ممکن است این موارد رخ دهد و سوالات قبل از امتحان در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد. به عنوان مثال موارد زیر نمونه هایی از آن است:

۱- لو رفتن در انتشارات: عموما دانشگاه ها و موسسات دارای یک بخش از انتشارات است که برگه های امتحانی را چاپ و آماده میکند. در این حالت اشخاصی که در این انتشارات مشغول کار هستند ممکن است به صورت رایگان و یا با دریافت هزینه یا به خاطر  دوستی با اشخاص مرتبط با دانش آموز و یا دانشجو مبادرت به لو دادن سوالات امتحانی کنند. نه فقط انتشارات داخل مجموعه که ارتباط مستقیم و راحت تری با دانش اموزان دارند بلکه مغازه های فنی بیرون هم ممکن است مبادرت به این کار بورزند. البته قصد ما توهین به هیچ شخص یا گروهی  نیست ولی بنا به دیده ها و شنیده های خود این مورد را بعضا دیده ایم.

۲- نصب ویروس یا جاسوس روی کامپیوتر های اساتید و یا مجموعه آموزشی: در این حالت یک فایل ویروس مانند، روی کامپیوتر نصب کرده و استاد با وارد کردن فلش یا دیسک که سوالات امتحانی آن داخلش می باشد سریعا محتوای فلش توسط ویروس کپی شده و در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد.

در این حالت آزمون به راحتی با یک تقلب گسترده روبرو میگردد. در سامانه آزمونساز تستیفا محرمانگی سوالات حفظ شده و در اختیار هیچ شخص یا گروهی قرار نمی گیرد. در مورد آزمونسازهای آنلاین رایگان نیز قبلا گفتیم که جانب احتیاط را برای این آزمون ساز ها داشته باشید

 

جلوگیری از تقلب

سامانه های آنلاین عموما دارای امکاناتی هستند که تا جای ممکن از تقلب دانش آموز جلوگیری می گردد که در مورد این مسئله به طور کامل در مقاله «تقلب در آزمون آنلاین» بیان کرده ایم. انتخاب تصادفی سوالات، نمایش درهم سوالات و گزینه ها، زمانبندی پاسخگویی به هر سوال، عدم امکان بازگشت به سوال قبل و بعد  از سری مواردی است که در سامانه تستیفا وجود دارد که با فعالسازی هر یک سخت گیری بر آزمون بیشتر می شود.

مشاهده مستندات تنظیمات آزمون آنلاین

استفاده آزاد از زمان آزمون

زمانبندی در آزمون های آنلاین انعطاف زیادی را به همراه دارد. در یک آزمون حضوری دانش آموز/دانشجو باید راس یک زمان خاص در محل برگزاری حاضر بوده و بعد از طی موارد امنیتی برای ورود به جلسه از قبیل چک کردن کارت ملی یا شناسانامه یا بررسی کارت ورود به جلسه و … وارد جلسه شده و بعد از توزیع زمانبر برگه ها، حال باید به سوالات داخل برگه پاسخ دهند. در صورتی که زمان در آزمون آنلاین برای هر دانش آموز میتواند متفاوت باشد. زمان آزمون می تواند مانند یک آزمون حضوری سخت و غیر منعطف باشد که فقط در همان زمان گرفته شود و هم اینکه حق شرکت در بازه های زمانی مختلف را داشته باشد. زمان امتحان برای همه یکسان باشد و یا اینکه برای کسانی که لحظه آخری می آیند زمان تنگ تر شود.

 

استفاده از رسانه های صوتی و تصویری

استفاده از رسانه های صوتی و تصویری و پویا بودن محیط آزمون از سری ویژگی هایی است که یک آزمونساز آنلاین دارد.

فروش آسانتر آزمون آنلاین

فروش سنتی آزمون نیاز به چاپ برگه های کاغذی که بود که خود مشکلات فراوانی داشت. بازاریابی محدود، نیاز به زمان برای ارسال، آماده کردن و پست کردن برگه ها و مشکلات خود آزمون کاغذی از کمترین مشکلات آن بود.

سپس فروش آنلاین در قالب فایل های PDF آغاز شد. خوشبخانه این حالت زمان دریافت برگه های آزمون را کاهش داد. خرید را آسانتر کرد. بازاریابی توسط سایت واسط نیز اضافه شد ولی همین مورد اگر توسط یک سامانه آزمونساز آنلاین برگزار گردد آزمون به صورت پویاست و بعد از پاسخ میتواند کارنامه و کلید آزمون را ببیند.