بسیاری از کاربران عموما به دنبال خدمات رایگان در زمینه ساخت آزمون و امتحانات آنلاین در آزمونسازهای آنلاین رایگان هستند تا بدین روش هم در هزینه ها صرفه جویی کرده باشند و هم به هدف خود رسیده باشند ولی به راستی چرا این آزمونسازها این خدمات را به صورت رایگان ارائه میکنند و اینکه در صورت استفاده از آزمونسازها باید به نکاتی توجه کنیم؟

امکانات محدوددر آزمونساز آنلاین رایگان:

در صورتی که آزمون ساده ای دارید و در حد چند سوال تستی و شاید هم کمی تشریحی میتواند گزینه مناسب باشد. عموما این سایت ها امکانات چندانی ندارند و ارتقا خاصی هم در آنها رخ نمی‌دهد. بهترین نمونه آن گوگل فرم است.

پشتیبانی نامناسب:

با توجه به رایگان بودن عموما پشتیبانی مناسبی ندارند و  در خیلی از موارد پاسخگوی نیازها و مشکلات شما نیستند. در صورتی که در حین آزمون به مشکلاتی از قبیل از دسترس خارج شدن سایت، خرابی آزمون و هر موردی روبرو شوید نیاز شما را پاسخ نمیدهند چون در قبال این خدمات هزینه ای نکرده اید. در بعضی حالت هم هیچ را ارتباطی با سایت وجود ندارد که نمونه آن گوگل فرم است که پشتیبانی و پاسخگویی برای این مورد ندارد. البته در مورد سایت های خارجی همیشه این مشکل بوده که هم از لحاظ زبان خارجه مثل انگلیسی و هم نحوه ارتباط با سامانه و تحریم و فیلتر مشکلاتی وجود داشته است.

 (مطلب پیشنهادی: مقایسه آزمونساز آنلاین تستیفا با گوگل فرم)

تبلیغات در آزمونساز آنلاین رایگان:

هر سامانه، همین که بر روی فضای اینترنتی قرار بگیرد یک هزینه هایی دارد که حداقل آن هزینه های هاست و دامنه هست که بسته به میزان قدرت آن ها به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت میشود و مشخصا سازندگان این نوع سایت ها نیاز به تامین هزینه ها و حتی سود هستند به همین علت ممکن است سامانه رایگان باشد ولی در حین آزمون به دانش آموزان تبلیغاتی نمایش داده شود و حتی از آنها بخواهند رو تبلیغات کلیک کنند. این نمایش تبلیغات چند عیب اساسی دارند که در زیر به آن ها اشاره میکنیم:

یک. باعث حواس‌پرتی و عدم تمرکز دانش آموز یا دانشجو بر آزمون میشود و احساس مزاحمت برای آن ها ایجاد کرده و حتی زمان آزمون را نیز تحت تأثیر قرار میدهد.

دو. تبلیغات ممکن است در رده سنی دانش آموز شما نباشد که این موضوع باعث شاکی شدن اولیا شده و شاید بار حقوقی و سیاسی نیز برای شما داشته باشد.

سه. سوالات شما فروخته شود. در این حالت ممکن است درآمد آن ها از طریق فروش سوالات شما باشد حتی الزامی ندارد که در همان سایت فروش برود ممکن است از طریق یک سایت دیگر برای فروش اقدام شود و دانش آموزان از آن طریق به سوالات دست پیدا کنند.

چهار. عدم صداقت: متاسفانه دیده شده سامانه هایی با این ادعا که رایگان هستند کاربران را به سمت خود جذب میکنند. ولی زمانی که دبیر یا استاد مربوطه آزمون را برگزار کرده و برای مشاهده نتایج اقدام میکند متوجه میشود برای مشاهده نتایج نیاز است تا پرداخت انجام گردد که باعث یاس استاد شده و فضای اعتماد را از بین میبرد.

همچنین حالات مختلف دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.

 (مطلب پیشنهادی: مقایسه آزمونساز آنلاین تستیفا و رقبا)

آزمون ساز آنلاین تستیفا بعد از ثبت نام اولیه یک شارژ رایگان برای شما در نظر گرفته است که میتواند جهت تست و بررسی اولیه قبل از خرید اعتبار مفید واقع گردد.

همچنین با کد تخفیف first تا ده درصد تخفیف و همچنین با تکمیل پروفایل کاربری سه هزار تومان هدیه بگیرید.