گوگل فرم Google Form چیست؟

گوگل فرم یک سامانه ساده و رایگانی است که از طرف شرکت آمریکایی گوگل تولید و ارائه شده است.این سامانه بیشتر برای ایجاد فرمهای ساده جهت دریافت فیدبک و دریافت اطلاعات آماری و جامع شناسی مورد استفاده قرار میگیرد که در حد امکانات ساده و پایه به شما کمک میکند.

استفاده از گوگل فرم به عنوان آزمونساز آنلاین

استفاده از گوگل فرم در جهت برگزاری آزمون آنلاین نیز امکانپذیر است ولی در حد امتیازدهی به سوالات و انتخاب گزینه صحیح می‌باشد. حال اجازه دهید گوگل فرم را با سامانه تستیفا مقایسه کرده و بدانیم گوگل فرم رایگان تا چه اندازه امکانات در اختیار ما قرار میدهد.

زمان برگزاری آزمون آنلاین در گوگل فرم مطرح نیست از زمانی که لینک منتشر میشود این آزمون در دسترس خواهد ماند.
در تستیفا امکانات زمان شروع و اتمام دسترسی به آزمون، مدت زمان آزمون و حتی ایجاد سوالات زمان دار(زمان پاسخگویی به سوال) نیز فراهم است.

دسترسی به گوگل فرم

با توجه به اینکه این سامانه متعلق به گوگل است امکان تحریم، فیلتر شدن و حتی عدم دسترسی به گوگل فرم در زمان هایی که اینترنت کشور قطع است در دسترس نخواهد بود.

امکان تقلب

در گوگل فرم محصلین می‌توانند بدون محدودیت و حتی با اسم های جعلی وارد سامانه شوند.

مقاله «تقلب در آزمون آنلاین» را در اینجا بخوانید

پشتیبانی

عدم پشتیبانی از طرف گوگل. با توجه به اینکه این سامانه متعلق به یک شرکت خارجی بزرگ است پشتیبانی خاص و سریعی ندارد و عموما پاسخی به ایرانیان هم داده نمیشود و در ساده ترین حالت فیدبک های ارسال حداقل دو هفته زمان نیاز دارند و در صورتی که مشکل تنها فنی با تعداد بالایی باشد این بررسی انجام میگردد.

حد امکانات ویژه آزمون آنلاین
  • قسمت امتیازدهی به سوالات آزمون نیز به صورت وزنی بوده و امکان آنچه با نام بارم میشناسیم وجود ندارد.
  • همچنین سوالات آزمون به صورت تک صفحه و همزمان با یکدیگر نمایش می‌آیند که قبلا در در این مورد معایب این روش ذکر شده است.
  • عدم امکان بارگذاری صوت برای سوال و دریافت صدای ضبط شده در گوگل به خصوص برای آزمونهای شفاهی یا زبان خارجه دردسرزا می‌باشد.
  • تنظیمات سوال در تستیفا بسیار پیشرفته تر از تنظیمات موجود در گوگل فرم است.
  • همچنین تعریف دانش آموز و داشتن حساب کاربری برای محصلین در گوگل به صورت ثبت نام محصل در گوگل بوده ولی در تستیفا استاد میتواند خود محصلین را تعریف و سپس حتی به آزمون انتساب دهد.
رابط کاربری (ظاهر صفحه)

گوگل فرم در حد چند رنگ‌بندی ساده و قرار دادن یک تصویر به عنوان سرصفحه فرم را تغییر میدهد. همچنین هیچ گونه پشتیبانی در جهت زبان های غیر انگلیسی مثل فارسی برای چپ به راست بودن و … ندارد
در صورتی که آزمون ساز تستیفا در این رابطه حالت های راست چین ( پیش فرض) و چپ چین را پشتیبانی کرده و زبان های فارسی و انگلیسی و عربی را نیز پشتیبانی میکند.

زبان مورد نظر شما در لیست نیست؟

جهت طراحی صفحه همچنین امکان قرار دادن تصویر پس زمینه به همراه لوگو و نام موسسه . همچنین تغییر رنگ پس زمینه و متن نیز امکانپذیر است.

فروش آزمون

فروش آزمون در سامانه خارجی به دلیل مشکلات ارزی امکانپذیر نمی‌باشد.

فروش آزمون در سامانه تستیفا

گوگل برنامه خاصی برای آموزش گوگل فرم تدارک ندیده است و تنها آموزش های غیر منسجم و پراکنده ای در سطح نت و به خصوص کمبود منابع فارسی زبان تنها مرجع آموزشی آن می‌باشد.

راهنمایی و آموزش سامانه تستیفا به سه طریق به شکل منسجم در دسترس قرار گرفته است:

  • مستندات سامانه تستیفا که به صورت متنی و دسته بندی شده ایجاد شده است.
  • مستندات ویدیویی
  • راهنمایی و مشاوره از پشتیبانی سایت

بدین ترتیب سامانه گوگل فرم تنها برای ساخت فرم های نظرسنجی و جمع آوری ساده به کار می آید و توانایی جایگزین شدن با سامانه های اختصاصی را ندارد.