سامانه آزمون آنلاین منتا

نحوه ایجاد آزمون

این آزمونساز تا قبل از سال ۱۳۹۸ به عنوان سامانه فروش نمونه سوالات کاربرد داشت ولی بعد از واقعه کرونا و افزایش تقاضای آزمونساز آنلاین این مورد را نیز به امکانات خود افزود. آزمونساز منتا نسبت به بقیه رقبا میتوان گفت از ظاهر زیبایی همانند تستیفا برخوردار میباشد ولی بدون آموزش انجام و یادگیری روال کار بسیار سخت میباشد و روال ایجاد یک آزمون چندان ساده نیست.

نحوه ایجاد آزمون در آزمونساز منتا به شروط زیادی گره خورده است. برای ایجاد یک آزمون آنلاین نیاز است ابتدا یک کتاب الکترونیکی (به عنوان مثال کتاب ریاضی پنجم) را خریداری کرده و تنها میتوانید از همین کتاب سوالات خود را مطرح کنید و برای مابقی دروس نیز باید کتاب آن ها را خریداری کرده تا بتوانید از سوالات داخل این کتاب برای ایجاد آزمون بهره ببرید. همچنین به ازای هر سوالی که از این کتاب های مورد استفاده قرار می دهید باید هزینه جداگانه ای نیز پرداخت کنید که در زمان نگارش این مطلب مبلغ ۷۰ تومان میباشد.

در صورت که دبیر، معلم یا طراح آزمون بخواهد سوالاتی خارج از کتاب را در آزمون خود بیاورد نیازمند این است که سوال را به صورت تصویر یا pdf ارسال نمایید  امکان تایپ مستقیم سوال مانند آنچه در تستیفا امکانپذیر است ندارد.

نحوه پرداخت

ثبت دانش آموز در منتا به صورت گزافی پرداخت میشود به ازای هر دانش آموز که در منتا ثبت میشود باید مبلغی پرداخت شود که برای ۱۰۰ عدد دانش آموز مبلغ ۳۰۰ هزار تومان پرداخت میشود تا بتوانند با نام کاربری و کلمه عبور شرکت کنند در صورتی که در تسیسفا این امکان به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میگیرد و بدون هیچ محدودیتی می توانید محصلین را به سامانه اضافه کنید.

پرداخت های خرد در این سامانه باعث میشود مبلغ زیادی اساتید ما پرداخت کرده و همچنین این پرداخت جز به جز باعث پرداخت های مداوم  میگردد که ممکن است برای بسیاری از کاربران باعث اشتباه در میزان پرداختی آنها گردد و مبلغ زیادی را برای آنچه که نیاز دارند پرداخت کنند. به طور کل با توجه به پرداختی های مختلف در جای جای سامانه، حساب و کتاب دقیق کردن نیاز به زمان و توجه بسیار دارد و نمیتوان گفت شفافیت زیادی در پرداخت وجود دارد.

جلوگیری از تقلب و تنوع سوالات

سوالات تصادفی: تستیفا شامل سه امکان جهت تصادفی کردن سوالات است:

  1. تصادفی کردن همه سوالات: بدین ترتیب برای هر آزمون دهنده سوالات با ترتیب های متفاوت ایجاد میشود و میتوان گفت برای هر آزمون دهنده یک ترتیب متفاوت از سوالات ایجاد میشود.
  2. تصادفی کردن بخشی از سوالات: این حالت را با یک مثال برایتان شرح میدهیم. اگر شما ۵۰ عدد سوال طرح کنید و بخواهید تنها بیست سوال برای هر آزمون دهنده نمایش یابد. با استفاده از این امکان برای هر آزمون دهنده بیست سوال تصادفی و با ترتیب بهم ریخته نمایش میباید.
  3. تصادفی کردن گزینه ها: در صورتی که از سوالات نوع تستی استفاده میکنید میتوانید با استفاده از این قابلیت برای هر آزمون دهنده ترتیب سوالات تستی را بر هم بزنید.

در سامانه منتا نحوه تصادفی به این شکل وجود نداشته و باید دو گروه سوال طرح کرده تا آزمون‌دهندگان به دو دسته تقسیم شده و هر دسته سوالات خود را ببیند. یعنی برای کل آزمون‌دهندگان دو نوع گروه وجود دارد ولی در تستیفا به ازای هر آزمون دهنده یک گروه به صورت خودکار توسط سامانه ایجاد میشود.

در زمینه جلوگیری از تقلب منتا ویژگی های چندان خاص و قابل توجهی ارائه نکرده است.

نحوه برگزاری آزمون

همچنین سوالات آزمون در یک صفحه همگی همزمان به آزمون دهنده نمایش داده میشود که برای دیدن مشکلات این روش مقاله «مشکلات نمایش سوالات آزمون در یک صفحه» را مشاهده نمایید.

سامانه آزمون آنلاین دو تست

این سامانه در اواخر سال ۹۸ پایان فعالیت خود را اعلام نمود.

سامانه کوئیز ۲۴

این سامانه از قدیمی ترین سامانه های آزمون آنلاین است که وجود دارد و خود سامانه در این مدت از قدیم هم چندان تغییر نیافته است. بزرگترین نقطه قوت این سامانه قدمت و بودن در رتبه اول گوگل است ولی متاسفانه  با این قدمت حتی در همین دوران نیاز (دوران کرونا) هیچگونه پیشرفت خاص یا قابل توجهی دیده نشده است و به نظر نمی رسد توسعه ای داشته باشد.

سامانه کوئیز ۲۴ تنها دو نوع سوال تستی و تشریحی دارد که صفحه سوالات باید به صورت عکس یا pdf بارگزاری گردد و امکان تایپ دستی وجود ندارد و یک آزمون باید سوالات به صورت تستی یا تشریحی باشد و استفاده همزمان از دو نوع سوال در یک آزمون وجود ندارد. در تستیفا در زمان نگارش این مطلب برای آزمون ۵ نوع سوال تستی، تشریحی ،ضبط صدا،عددی و دریافت فایل وجود دارد که هر کدام تنظیمات اختصاصی خودشان را دارند که باعث میشود سوالات به صورت پویا تری طرح گردند.

رابط کاربری سامانه کوئیز ۲۴ با توجه به قدمتش به صورت همان حالت تاریخی مانده و ظاهر زیبایی ندارد و همچنین کار کردن با این سامانه چندان راحت نیست.

سامانه آزمون آنلاین پرسال

سامانه پرسال که از ابتدا یک فرمساز بود در همان ابتدای واقعه کرونا یعنی اسفند ۱۳۹۷ به عنوان یک آزمون ساز فعالیت خود را آغاز نمود و تا به الان در این عرصه موفق پیش رفته است. سرعت توسعه بالایی در این مدت داشته اند و امکانات مناسبی فراهم کرده اند.

ظاهر و آسانی استفاده

از نظر ظاهر و رابط کاربری در حد متوسط بوده ولی نسبت به تستیفا ظاهر چندان زیبایی ندارد و همچنین روال کار با تستیفا بسیار راحت تر از پرسال می‌باشد. در بعضی موارد کار با امکانات پرسال نیازمند دریافت اطلاعات دقیق از پشتیبانی می‌باشد. در بسیاری از حالات سامانه پاسخ دقیقی از عملیاتی که در حال انجام است به کاربر نمی‌دهد.

تعرفه ها در پرسال به صورت بسته های زمان دار است که بسته امکانات و شارژ متفاوت است یعنی برای بعضی امکانات مثل درج تصویر در پایه های بالاتری موجود است و بسته ای مثل بسته پایه این امکانات را ندارد. یعنی بسته ها بر میزان دریافتی امکانات سامانه با یکدیگر متفاوت هستند ولی در تستیفا امکانات آزمون ساز آنلاین برای همه کاربران در دسترس بوده و هیچگونه محدودیتی برای کاربران وجود ندارد. تنها موردی که در تستیفا متغیر است میزان شارژ حساب کاربری می‌باشد.

فضای حافظه مصرفی

فضای دیسک مصرفی امکانی است که معدود سایت هایی آن را ارئه میکنند و عموما هزینه پرداخت بالاتری دارد. این حافظه مصرفی جهت افزودن فایل هایی نظیر عکس و فایل های صوتی برای طراحی سوال و ذخیره فایل های صوتی و فایل های دریافت شده از طرف کاربران برای آزمون استفاده میگردد.

فضای دیسک مصرفی در پرسال بسیار گرانقیمت می‌باشد و در زمان نگارش این مطلب به ازای هر صد مگابایت ۷۵ هزار تومان است که یکبار مصرف بوده و در صورت اتمام این مقدار باید مجددا فضای بیشتری را باید خریداری کنید و امکان حذف فایل ها وجود ندارد. همچنین در صورتی که یک فایل دوبار بخواهد استفاده شود دوبار استفاده از آن محاسبه میشود. در تستیفا به ازای هر پنجاه مگابایت مبلغ ۲۵ هزار تومان میشود که قابلیت حذف و اضافه فایل از طریق یک سیستم مدیریت فایل، مدیریت میشود. همچنین گزارش کاملی از نحوه مصرف این فضا در اختیار شما قرار میگیرد.

ظاهر صفحه آزمون

ظاهر صفحه آزمون در سامانه پرسال به صورت اشتراکی بوده و امکان تنوع در هر آزمون وجود ندارد ولی در سامانه تستیفا با ایجاد قالب میتوان برای هر آزمون ظاهر متفاوتی را ایجاد نمود.

سامانه آزمون آنلاین تستیفا

سامانه تستیفا دارای رابط کاربری ساده و زیبا می‌باشد و روال کار، جهت استفاده آسان در نظر گرفته شده است با این حال  مستندات متنی و همچنین ویدیویی در سایت موجود است و در نقشه راه برنامه های دیگری نیز در اینباره تعریف شده است.

یکی از ویژگی های سامانه تستیفا که نقطه قوت آن شناخته میشود شارژ دلخواه آن است یعنی میتوانید ۴ مورد اعتبار روزانه، تعداد آزمون،تعداد آزمون دهنده و مقدار فضای حافظه مصرفی را بر اساس نیاز خود خریداری کنید. در یک کلام میتوانید بسته های خودتان را بسازید. با این حال بر اساس نیاز و استفاده، بسته های از پیش آماده ایجاد شده است که میتوانید مستقیما از آن ها استفاده نمایید.

قیمت ها

سامانه تستیفا یک سامانه با رعایت عدالت و برابری است و این تضمین را به شما میدهیم که سامانه تستیفا با توجه به امکانات و کیفیتی که دارد قیمت های بسیاری مناسب و حتی پایینی را در نظر گرفته است. حتی همین ایده شارژ دلخواه که بر مبنای استفاده جهت پرداخت کمتر و بر اساس نیاز پیاده سازی شده است. همچنین ارایه آفرهای مناسبتی در سامانه تستیفا در نظر گرفته شده است به عنوان مثال همین حالا برای اولین بار کد تخفیفی first   برای اولین استفاده با ده درصد تخفیف استفاده نمایید.

توسعه و بهبود مداوم

ما همیشه در حال به روزرسانی هستیم؛ جهت دیدن امکانات و بهبودهای که برنامه ریزی شده است به نقشه راه مراجعه فرمایید. برای امکانات و بهبود هایی که در سامانه انجام میشود گزارش آن در حساب اینستاگرامی، تلگرام و صفحه گزارش به روزرسانی ها در سایت قابل مشاهده است.