سال های متمادی است که آزمون ها به صورت کاغذی (سنتی ) برگزار می گردند. آشنایی دیرینه با روش برگزاری این آزمون و سادگی اجرای آن و عدم نیاز به یادگیری چیزی جدید و کنترل بشتر روی آزمون باعث شده است که همچنان این نوع آزمون برتری خاصی نسبت به آزمون های انلاین داشته باشد. در این مقاله به مزایا و معایب هر دو اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم بیشتر آزمون آنلاین را مورد بررسی قرار داده و بررسی کنیم که چه مزایای در این نوع آزمون ها وجود دارد که در یک آزمون سنتی یا کاغذی به آن نمی رسیم:

۱- سوالات متفاوت برای هر آزمون دهنده:

برای طراحی سوالات مختلف در یک آزمون سنتی عموما دو برگه سوال مختلف ایجاد میشود که به صورت تصادفی بین دانش آموزان توزیع میگردد ولی در حالت آنلاین برای هر دانش آموز یا دانشجو سوالات متفاوت خواهد بود. در سامانه تستیفا این مورد به صورت پرسش تصادفی و گزینه های تصادفی (ویژه سوالات تستی و تغییر ترتیب گزینه ها برای هر دانش آموز) در قسمت تنظیمات آزمون قرار گرفته است. برگزاری آزمون های LOTF به صورت آنلاین به صورت کامل قابل اجراست.

۲- مشاهده فوری نتایج آزمون:

در آزمون های آنلاین برای تعدادی از سوالات میتوان کلید را از قبل مشخص نمود تا تصحیح به صورت خودکار توسط سیستم انجام بگیرد. بدین صورت بدون صرف وقت و به صورت فوری نتیجه آزمون قابل مشاهده میباشد. در سامانه تستیفا سوالات نوع تستی و عددی به صورت خودکار قابل تصحیح میباشند.

۳- استفاده از رسانه های صوتی و تصویری

در یک آزمون کاغذی امکان نمایش تصویر در یک کیفیت خوب و مناسب وجود ندارد و هم اینکه تصاویر انیمیشنی، فایل صوتی و فایل تصویری نیز ممکن نیست و در بهترین حالت مانند آزمون های زبان خارجه باید زمانی خاصی را برای پخش فایل صوتی مورد نظر اختصاص داده و برای یکبار پخش کرده و دانش آموزان در آن لحظه به فایل صوتی گوش کنند ولی در آزمون آنلاین دانش آموز به راحتی میتواند در هر زمان و هر تعداد بار که مایل است فایل صوتی را پخش و گوش نماید. عکس های رنگی (عدم نیاز به چاپ رنگی گران قیمت) و بهتری را نیز استفاده نمایید.

۴- فضای بیشتر برای طراحی سوالات

در آزمون کاغذی باید رعایت حداکثر اندازه کاغذ که عموما A4 هست را داشته باشید و هر بار که صفحه جدیدی را ایجاد میکنید باید سوالات را به طرز دقیقی در یک صفحه جاد داد که به صفحه بعد نرود یا اینکه خیلی متن ریز و درشت نشود و اینکه زمان شما نیز برای این کارها به هدر میرود. ولی در آزمون آنلاین با توجه به اینکه برگه کاغذی وجود ندارد و فضای طراحی سوال به شدت باز است این مشکلات در آن وجود ندارد و بدون محدودیت و دردسر میتواند سوالات خود را طرح کنید.

۵- عدم محدودیت در زمان و مکان

برای برگزاری آزمون های سنتی نیاز به یک مکان بزرگ بر اساس تعداد دانش اموزان یا دانشجویان است و زمان برگزاری نیز باید طوری تنظیم شود که مکان کلاس را در آن زمان در اختیار داشته و وضعیت رفت و آمد آزمون دهنده مناسب باشد ولی در آزمون آنلاین نیازی به فراهم کردن یک مکان فیزیکی نبوده و آزمون دهنده نیازی به رفت و آمد ندارد.

۶- حذف مسافت و دوری آزمون دهنده از مکان برگزاری آزمون

یکی از مواردی که وجود دارد احتمال دور بودن آزمون دهنده از مکان برگزاری آزمون است که ممکن است برای شهری مثل تهران چند ساعت به طول بیانجامد یا اینکه مجبور به مسافرت بین شهری باشند. در آزمون آنلاین آزمون دهنده نیازی به رفت و آمد ندارد و همچنین هزینه حمل و نقل برای آنان حذف می شود.

۷- اصلاح راحت آزمون در هر زمان

آزمون های های آنلاین به راحتی در هز زمانی قابل تغییر هستند و در صورتی که اشتباهی تایپی یا مشکلی در طرح سوال باشید به راحتی قابل جبران و تغییر است و در یک آزمون کاغذی باید مجدد برگه ها را چاپ نمایید و کلی هزینه کاغذ و چاپ را مجددا متحمل میگردید

۸- فروش راحت تر و سریعتر آزمون 

برای فروش آزمون های کاغدی نیاز به حضور فیزیکی دو طرف و یا ارسال آزمون توسط پست یا پیک به مشتری میباشد ولی در این حالت تنها با در دسترس قرار دادن لینک به راحتی آزمون قابل دسترس است. آزمون در هر زمان قابل تغییر است. امکان افزودن سوالات بیشتر و یا تغییر سوالات قبلی و یا اصلاح مشکلات حتی پس از فروش هم ممکن است.  همچنین در پایان آزمون به صورت زنده کارنامه و کلید سوالات را در صورت تمایل شما به آزمون دهنده نشان میدهد. بدین صورت آزموندهنده می تواند به میزان قدرت یادگیری یا آمادگی خود در آزمون پی ببرد.