نوع سوال : دریافت فایل

این نوع سوال برای دریافت فایل از  آزمون دهنده (دانش آموز یا دانشجو) مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که قصد دریافت نوع فایل خاصی مانند تصاویر دارید میتوانید از این طریق اقدام فرمایید. مثال های زیر نمونه ای از استفاده این سوال میباشد.

یک. محصل نیاز به ترسیم یک نمودار یا رسم خاص دارد که آن را روی کاغذ ترسیم کرده و به عنوان پاسخ از آن عکس گرفته و ارسال میکند.

دو. آزمون دهندگان نمی توانند برای توضیحات زیاد یک سوال از نوع تشریحی به جهت عدم توانایی یا سختی در تایپ با کامپیوتر یا گوشی همراه استفاده کنند بدین لحاظ آن را روی کاغذ نوشته و ارسال میکنند.

سه. آزمون دهنده باید از یک کار عملی یا یکی پدیده ای عکس یا فیلم گردفته و ارسال کند.

و…

نکته:استفاده از این امکان نیازمند خرید دیسک مصرفی است.

تنظیمات سوال

 

سوالات دریافت فایل و ارسال فایل در آزمون آنلاین

انتخاب تصویر برای سوال: برای نمایش تصویر برای سوال کاربرد دارد.

نکته:استفاده از این امکان نیازمند خرید دیسک مصرفی است.

 

انتخاب فایل صوتی برای سوال: در صورتی که قصد دارید فایل صوتی برای سوال خود پخش کنید از این قسمت امکانپذیر است. برای سوالاتی که متن طولانی میشود یا آزمون های خارجه که نیاز به شنیدار دارند مناسب است.

نکته:استفاده از این امکان نیازمند خرید دیسک مصرفی است.

 

بارم: جهت تعیین که هر سوال چقدر بارم یا نمره دارد به کار میرود. در صورتی که سوال توسط سیستم به صورت خودکار تصحیح گردد این بارم به صورت کامل نیز در محاسبه کارنامه محاسبه میشود ولی برای سوالاتی که توسط سیستم تصحیح خودکار انجام نمی‌گردد مانند سوالات متنی، نیاز است تا طراح آزمون در صفحه پاسخ ها نسبت. به تصحیح آن اقدام کند و از صفر تا حداکثر بارم مشخص شده نمره آن پاسخ را تعیین نماید.

مدت زمان پاسخگویی : در صورتی که قصد دارید برای پاسخ هر سوال زمانی محدودی را تعیین نمایید از این گزینه استفاده کنید. با وارد کردن یک عدد که بر اساس ثانیه است آزمون دهنده در همان مدت زمان وقت دارد به سوال پاسخ دهد در غیر اینصورت بعد از اتمام زمان به صورت خودکار به سوال بعدی میرود و امکان بازگشت به سوال قبل وجود ندارد.

نکته: تنها برای فعالسازی این گزینه در مرحله تنظیمات آزمون حتما باید گزینه فعالسازی زمان پاسخگویی به سوال را فعال نمایید در غیر اینصورت زمان های وارد شده در اینجا کاربردی ندارد و در واقع غیرفعال است. دلیل این امر به خاطر این است که برای فعالسازی و غیرفعال سازی این خصوصیت مجبور نباشید هر بار برای هر سوال زمان مورد نظر را حذف یا تعیین نمایید. در این حالت با یک تیک تمام زمان ها را فعال و غیرفعال می کنید.

حداکثر عدد فایل جهت وارد کردن: در اینجا حداکثر تعداد فایل های که آزمون دهنده می تواند ارسال کند را مشخص میکنید. به عنوان مثال با مشخص کردن عدد ۲، آزمون دهنده حداکثر میتواند دو فایل برای این سوال ارسال نماید.

حداکثر حجم فایل دریافتی (کیلوبایت) : به طور پیش فرض حداکثر حجم فایلی که آزمون دهنده میتواند ارسال کند ۵ مگابایت معادل ۵۰۰۰ کیلوبایت است که میتواند در صورتی که تمال دارید این مقدار را کاهش دهید. کاهش حجم فایل به تنظیم و صرفه جویی در فضای دیسک شما و در تنیجه مقدار هزینه ای که بایت آزمون می کنید کمک میکند.

نکته: هر یک مگابایت معادل ۱۰۰۰ کیلوبایت است.

پسوند فایل های مجاز جهت دریافت: در اینجا مشخص میکنید که آزمون دهنده چه فایل هایی را میتواند ارسال کند در صورتی که فایل مغایر با لیست تهیه شده باشد امکان ارسال آن وجود ندارد.

پسوند های پیش فرض برای دریافت تصاویر کفایت میکنند.

پسوند چیست؟

هر فایل در انتهای خود یک عبارت سه حرفی دارد که به نوع فایل اشاره میکند برای مثال فایل ali.jpg داری یک پسوند با نام jpg است که این سه حرف مشخص میکند که این فایل، یک فایل تصویری (عکس) است. یا فایل ali.mp4 دارای پسوند mp4 است که مشخص میکند یک فایل ویدیویی (فیلم) است. بعضی از پسوندها ممکن است متعلق به فایل های اجرایی باشند که توسط سامانه پذیرش نمی شوند و ممکن است آلوده (ویروس) باشند مثل پسوندهای exe,bat و…

به همین دلیل سامانه با استفاده از پسوندها، امکان محدودسازی ورود فایل ها را با استفاده از پسوندها کنترل میکند. هم جلوی فایل آلوده گرفته میشود و هم اینکه نمی گارید فایلی غیر از فایل مدنظر شما وارد شود.

پسوندهای زیر پسوندهای پیش فرض سامانه هستند که برای درافت عکس مناسب است و نیاز به تغییر آن نخواهد بود.

Jpg , BMP, PNG , Jpeg

پسوندهای دریافت ویدیو

mkv ,mp4 , avi

برای پشتیبانی از پسوندهای بیشتر یا مشکل در دریافت فایل با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

پسوندهای زیر غیرمجاز بوده و سامانه اجازه ورود این نوع فایل ها را نمی دهد:

bat,exe,shell