تنظیمات آزمون

مرحله سوم بعد از طراحی سوالات نوبت به تنظیمات آزمون میرسد. هر چند آزمون بعد از افزودن سوالات قابل استفاده است ولی مطمئنا تمایل دارید که آزمون در شرایط خاصی که مد نظر شماست اجرا و برگزار گردد.

در لیست مراحل، مرحله سوم: تنظیمات آزمون را انتخاب نمایید:

چگونه آزمون آنلاین بسازیم

بخش : زمانبندی آزمون

زمان شروع دسترسی به آزمون و زمان اتمام دسترسی به آزمون: در صورتی که هیچ زمانی برای این دو گزینه پر ننمایید. بدین معنی است که آزمون شما همیشه در دسترس آزمون دهندگان قرار گرفته. برای آزمون های تستی یا محک دانش آموز می تواند حالت مناسبی باشد ولی برای آزمون های مهمتر که نیاز است که حتما محصل فقط  در یک مرحله زمانی  بتواند وارد آزمون شود مناسب نخواهد بود به همین علت میتواند برای آن زمان مناسب را وارد نمایید. برای مثال با وارد کردن ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ ساعت ۱۰:۲۰ برای زمان شروع و وارد کردن ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ ساعت ۱۰:۳۰ برای زمان اتمام آزمون، محل فقط ده دقیقه فرصت دارد وارد آزمون شود در غیر اینصورت آزمون برای وی فعال نخواهد بود.

نکته: توجه داشته باشید که زمان آزمون ده دقیقه نخواهد بود بلکه مدت زمانی است محصل فرصت دارد وارد آزمون شود.

مدت زمان پاسخگویی آزمون: در صورت ورود عدد صفر که مقدار پیش فرض آن است، آزمون دهنده بدون هیچ محدودیت زمانی میتواند در آزمون شرکت کند ولی با وارد کردن مقدار (دقیقه) آزمون دهنده فرصت محدودی در پاسخگویی به سوالات آزمون خواهد داشت. با ورود عدد ۱۵، آزمون دهنده ۱۵ دقیقه از زمان شروع پاسخگویی به سوالات فرصت خواهد داشت به سوالات پاسخ دهد.

منطقه زمانی: عموما این مورد نیاز به تغییر ندارد ولی اگر قصد دارید آزمون شما مطابق ساعت کشور دیگری برگزار گردد باید منطقه زمانی آن کشور را از لیست انتخاب نمایید. در پروفایل کاربر نیز امکان تغییر منطقه زمانی وجود دارد که هر ازمونی که ساخته میشود منطقه زمانی تعیین شده در پروفایل کاربری را به صورت پیش فرض استفاده میکند که در اینجا با استفاده از این لیست شما میتوانید منطقه زمانی متفاوتی را انتخاب نمایید.

بخش : نتایج آزمون

نمایش کارنامه در انتهای آزمون : بعد از آزمون کارنامه پاسخ های آزمون دهنده به اون نشان داده میشود. در صورتی که سوالاتی مانند سوال تشریحی، فایل و یا ضبط صدا داشته باشید بعد از تصحیح آن ها. کارنامه نیز به روزرسانی می گردد.

نمایش کلید آزمون در انتهای آزمون: پاسخ سوالاتی که تعیین کرده اید نمایش میابد.

احتساب نمره منفی: نمره منفی باعث کسر یک سوال صحیح میگردد. به عنوان مثال زمانی که شما عدد سه را در این کادر وارد کنید اگر محصل پنج غلط داشته باشد امتیاز یکی از سوال های صحیح او در نظر گرفته نمی شود.

 

بخش : نحوه برگزاری آزمون

عدم امکان بازگشت به سوال قبلی: با انتخاب این گزینه دکمه «برگشت» از صفحه آزمون حذف شده و امکان بازگشت به سوال قبل دیگر وجود ندارد

فعالسازی زمان پاسخگویی به سوال: این گزینه زمانی فعال میگردد که حداقل برای یکی از سوالات خود زمان پاسخگوی به سوالات تعیین کرده باشید. با انتخاب این گزینه زمان پاسخ به سوالات فعال خواهد شد و در صورتی که تیک این گزینه برداشته شود. همه زمان ها خاموش میشوند و نیاز به صفر کردن زمان سوالات به صورت دستی نمی باشد.

حذف دکمه «بعدی»: این گزینه زمانی فعال میباشد که گزینه بالا یعنی «فعالسازی زمان پاسخگویی به سوال» فعال شده باشد. در حالت پیش دکمه قبلی برای بازگشت وجود ندارد ولی و با انتخاب این گزینه دکمه بعدی هم از آزمون حذف میگردد و محصل باید منتظر بماند تا زمان پاسخ به سوال فعلی تمام شده تا سوال بعد را ببیند.

فقط محصلین منتسب شده: به صورت پیش فرض آزمون به صورت عمومی برگزار میگردد ولی در صورتی که بخواهید عده خاصی از محصلین شما فقط در آزمون شرکت کنند نیاز است این گزینه تیک خورده تا مرحله ۴ برای شما قابلیت کارکردی داشته باشد. (لیست محصلین در مرحله ۴ تعیین میگردد.)

پرسش تصادفی : با انتخاب این گزینه سوالات آزمون دیگر به ترتیبی که ثبت کرده اید پرسیده نشده و ترتیب پرسش سوالات برای هر آزمون دهنده ای متفاوت خواهد بود. هر ازمون دهنده با ورود خود به آزمون با ترتیب متفواتی از سوالات روبرو می شود.

انتخاب تصادفی تعدادی از سوالات : به همان تعداد عددی که وارد نموده اید به صورت تصادفی از سوالات آزمون برای آزمون دهنده انتخاب شده و ترتیب سوالات بهم ریخته میباشد. مثلا اگر ۵۰ سوال طرح کرده باشید و عدد را روی ۲۰ قرار داده باشید. هر آزمون دهنده با ۲۰ سوال که به صورت تصادفی انتخاب شده اند و ترتیب متفاوتی دارند روبرو می شود.

تصادفی شدن ترتیب گزینه ها ویژه سوال تستی: برای هر آزمون دهنده ترتیب گزینه سوالات تستی را بهم میریزد.

نیاز به ورود به سیستم: فعالسازی این گزینه باعث میگردد تا آزمون دهنده برای ورود به سیستم ابتدا باید لاگین(ورود به سیتم با نام کاربری و کلمه عبور) کند. تفاوت این گزینه با قابلیت «فقط محصلین منتسب شده» در این است که هر شخصی که در سامانه به عنوان محصل ثبت شده باشد قابلیت لاگین و شرکت در آزمون را خواد داشتن و نیاز نیست عده ای خاص را محدود کنید فقط شرط ورود به آزمون لاگین کردن به سیستم است. در حالت «فقط محصلین منتسب شده» نیازی به تیک کردن این گزینه نیست جون به طور خودکار این گزینه اعمال خواهد شد.

فعالسازی قابلیت ثبت نام آزمون دهنده: این گزینه زمانی فعال میشود که گزینه «نیاز به ورود به سیستم» فعال شده باشد. بدون تیک زدن این گزینه آزمون دهندگان ابتدا باید توسط شما از قبل در سیستم ثبت شده باشد و نام کاربری و کلمه عبور را در اختیاز آنان گذاشته باشید ولی اگر تعداد آزمون دهندگان بالا باشد یا افراد شرکت کننده نامعلوم باشند مانند فروش آزمون که به صورت عمومی منتشر شده است روش ثبت آزمون دهنده توسط شما کاربردی نخواهد داشت لذا با فعالسازی این قابلیت در صفحه ورود لینک ثبت نام نیز فعال میگردد که به آزمون دهنده اجازه ثبت نام و سپس لاگین را خواهد داد.

جلوگیری از ورود مجدد محصل به آزمون: این گزینه زمانی فعال میشود که گزینه «نیاز به ورود به سیستم» فعال شده باشد. این گزینه اجازه نمیدهد شخصی که قبلا در امتحان شرکت کرده است مجددا به آزمون وارد شده و مجددا در امتحان شرکت کند.

بخش : محیط پاسخگویی

حالت چپ چین : تغییر محیط آزمون از راست چین به چپ چین تغییر پیدا میکند و برای زبان هایی مانند انگلیسی مناسب است.

استایل (ظاهر صفحه آزمون): صفحه آزمون در حال حاضر ظاهر خوب و مناسب و ساده ای دارد ولی اگر دوست دارید که ظاهر آزمون خود را از این حالت پیش فرض خارج کنید نیاز است تا ابتدا یک استایل مناسب برای آن ایجاد کرده و سپس در این لیست آن را انتخاب نمایید. با استفاده از استایل می تواند رنگ پس زمینه، رنگ متن ، تصویر پس زمینه ، لوگو و حتی یک عبارت خاص (شعار، آیه، نام سازمان و…) را تعیین نمایید.

زبان : زبان محیط آزمون (اعم از دکمه ها و کارنامه و کلید سوالات) به زبان مورد نظر تغییر میکند. در حال حاضر دو زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می شود و زبان عربی نیز در دست اقدام است.

زبان مورد نظر شما در لیست نیست؟

افزودن زبان مورد نظر به صورت رایگان توسط افراد تیم بنا به درخواست شما انجام میشود ولی نیاز است تا شما هم در این زمینه به ما کمک کنید. در این حالت شما با بخش پشتیبانی تماس گرفته و فایلی را برای شما ارسال میکنند که نیاز است عبارت آن را به زبان درخواستی ترجمه کنید و سپس فایل را برای ما ارسال کرده تا به سامانه وارد گردد.