درباره نرم افزار

نرم افزار یکی از نرم افزار های مطرحی است که در زمینه برگزاری جلسات آنلاین،وب کنفرانس ها، وبینارها و کلاس های آنلاین از آن استفاده می شود و  امروزه استفاده از آن افزایش یافته است. از مزیت های این نرم افزار موجود بودن اپلیکیشن آن برای گوشی های موبایل و هم کامپیوتر میباشد و اینکه تا ۱۰۰ نفر را به صورت رایگان پشتیبانی میکند که برای بسیاری از مدارس با توجه به تعداد دانش آموزان کلاس ها کافی است.

همچنین امکان اشتراک گذاری صفحه دسکتاپ کامپیوتر، اشتراک وبکم یا دوربین سلفی، تخته سفید و چت و پیام های صوتی امکان پذیری است. همچنین امکان ضبط جلسه کلاس توسط استاد و دانش آموز در صورتی که استاد تمایل داشته باشد می تواند انجام بگیرد.

دانلود نرم افزار زوم

جهت دانلود نرم افزار زوم به این لینک مراجعه نمایید.

شروع کار با نرم افزار

بعد از نصب نرم افزار شما به عنوان استاد ابتدا باید به نرم افزار لاگین نمایید  در صورتی که از قبل عضو نیستید ثبت نام نمایید. در صورتی که دانش آموز یا دانشجو هستید و به طور کل به عنوان میزبان جلسه نیستید و تنها قصد شرکت دارید نیازی به ورود به سیستم نیست و با کلیک روی گزینه Join Meeting صفحه ای با میشود که از شما یک کد و یک رمز عبور درخواست میکند که این موارد باید از طرف میزبان به شما داده شود. بدین ترتیب وارد جلسه می گردید ولی اگر خودتا میزبان هستید بعد از ورود به نرم افزار گزینه New Meeting را انخاب کنید تا نرم افزار شروع به ایجاد یک جلسه یا نشست کند. با ورود به این جلسه چه از طرف میزبان و چه مهمان گزینه Join With Computer Audio را بزنید تا میکروفون و بلندگوی کامپیوتر به نرم افزار متصل گردند.

نرم افزار زومدانلود

در حال حاضر باید بتوانید و حضار را در جلسه مشاهده کنید و در صورت داشتن وبکم تصویر آن ها را دریافت نمایید.

امکانات نرم افزار

شما به عنوان میزبان در پایین صفحه گزینه هایی دارید که به ترتیب با اهمیت ترین آن ها را بررسی می کنیم:

نرم افزار زوم

گزینه Mute

امکان قطع صدایتان را فزاهم میکند در صورتی که صدا را قطع کنید یک خط اریب روی میکروفون کشیده می شود که با انتخاب مجدد آن صدا دوباره ضبط می گردد.با انتخاب این گزینه دانش آموزان دیگر صدای شما را نمی شنوند. در کنار این گزینه فلش رو به بالایی که تنظیمات بیشتر این گزینه را مهیا میکند.

گزینه Stop Record/Start Record

این گزینه تصویر وبکم یا سلفی دوربین شما را قطع و وصل میکند. عموما در وبینارها مهمان های این گزینه را قطع می کنند چون به تصویر آن ها نیازی نیست. در کلاس های آنلاین بسته به تصمیم شما و اهمیت داشتن تصویر است. در کنار این گزینه فلش رو به بالایی که تنظیمات بیشتر این گزینه را مهیا میکند.

گزینه Participant

با انتخاب این گزینه، یک پنل در سمت راست پنجره باز می شود که حضار و کنترل آن ها را به شما می دهد. مثل قطع کردن صدای حضار به خصوص زمان تدریس که نمی خواهید صدای کسی مزاحمتان باشد و در صورت قطع صدای آنان می توانید بخش چت را فعال نمایید تا ازطریق چت با آنان در ارتباط باشید. یک فلش رو به بالا نیز وجد دارد که گزینه invite میباشد که اطلاعات جلسه از قبیل ریافت لینک شرکت در جلسه یا کد جلسه به همراه کلمه عبور  میباشد . در صورتی که لینک را در اختیار حضار قرار دهید نیازبه کد جلسه نیست. شخص مورد نظر با کلیک روی لینک وارد جلسه می شود. هر شخص بعد از وارد شدن به جلسه نیاز به تایید میزبان دارد که با انتخاب گزینه Admit تاییدیه صادر می گردد در غیر اینصورت با زدن گزینه Remove به جلسه راه داده نمی شود.

گزینه چت

امکان چت شما با حاضرین در جلسه فراهم می گردد که در بالا توضیح داده شد زمان قطع کردن صدای حضار به خصوص زمان تدریس که نمی خواهید صدای کسی مزاحمتان باشد و در صورت قطع صدای آنان می توانید بخش چت را فعال نمایید تا ازطریق چت با آنان در ارتباط باشید.

گزینه ShareScreen

با انتخاب این گزینه، شما سه انتخاب مهم دارید:

یک. اشتراک تخته سفید: در این حالت یک تخته سفید با همانند نرم افزار نقاشی Paint برای شما فعال میگردد که امکان ترسیم، تایپ (امکان تایپ فارسی وجود دارد) و همچنین ذخیره سازی محتوای تخته به صورت عکس را فراهم کرده است.

دو. اشتراک کل دسکتاپ: در این حالت کل دسکتاپ کامپیوتر شما به اشتراک گذاشته شده و حاضرین می توانند صفحه دسکتاپ شما را کامل مشاهده نمایند.

سه: اشتراک پنجره یک نرم افزار: یعد از انتخاب دکمه Share Screen یک کادر باز شده که با جدا کردن تخته سفید و … در بالای کادر، در پایین کادر نرم افزارهای باز شده روی سیستم به شما نمایش داده می شوند. با انتخاب یک نرم افزار مثلا Power Point صفحه آن پنجره به اشتراک گذاشته شده همانند اشتراک کل دسکتاپ میباشد با این تفاوت که حاضرین تنها همان نرم افزار را می بینند و مابقی بخش های دسکتاپ را خیر. یعنی اگر شما در حین کار نرم افزار دیگری را باز کنید و با آن کار کند دانش آموزان تنها صفحه ای که می بینند همان نرم افزاری است که به اشترک گذاشته شده است به عنوان مثال با باز کردن  و کار کردن با نرم افزار Word حاضرین هنوز نرم افزار Power Point را مشاهده می نمایند.

گزینه Record

این گزینه به شما امکان ضبط جلسه را می دهد و در انتها نیاز باید آن را متوقف کنید. در صورتی که بخواهید چنین قابلیتی را به حاضرین هم نیز بدهید ابتدا باید قسمت Partipants را فعال نموده و با انتخاب گزینه More گزینه روی گزینه Allow To Record Local Files کلیک نماییید تا اجازه صادر گردد.

قطع جلسه

در انتها در سمت راست گزینه End را بزنید تا جلسه به پایان برسد.

 

همچنین فیلمی توسط تیم نرم افزاری تستیفا برای نرم افزار زوم تدارک دیده شده است که به صورت آموزش ویدیویی ضبط گردیده است

یادتان باشد که بعد از آموزش آنلاین جهت محک و تست بچه های از آموخته هایشان آزمون آنلاین را فراموش نکنید